Topic 1. Culture and heritage

Култура и наследство

Разберете ја суштината на Абу Даби разгледувајќи ја големата џамија „Шеик Зајед“, исламски архитектонски подвиг дизајниран да собере над 40 илјади верници и да привлече милиони посетители секоја година. Најголемата и најспектакуларната џамија во ОАЕ е изградена со цел да ја отелотвори исламската порака за толеранција и почит. Арапскиот луксуз е изразен и со куполите во форма на кромид, повеќе од 1000 колони, златни лустери и најдолгиот рачно изработен тепих во светот. Откријте ја неверојатната претседателска палата „Каср ал Ватан“ и нејзината импресивна библиотека што може да се пофали со огромна колекција антички книги. И палатата „Емирати“ дочекува гости и посетители со затворени градини, приватен залив и вкусни деликатеси како што се капучиното „Палас“ или хамбургерот со месо од камила.

Topic2_Dining-and-shopping

Храна и купување

Посетете ја огромната, живописна и разновидна сцена за купување во Абу Даби, за сукови со риби, сјајни бутици со приватни сесии за купување и многу повеќе! Островот Галерија Ал Марија располага со преку 400 малопродажни марки под еден покрив, плус некои од најдобрите јадења во градот, вклучувајќи ги и современите италијански творби на готвачот Енрико Бартолини со четири ѕвезди на Мишелин, во „Роберто“ во Абу Даби. Продавниците на „Мадинат Зајед“ ќе бидат поприфатливи за Вашиот буџет, со исклучок на продавниците за накит со злато, дијаманти и бисери во соседниот центар за злато „Мадинат Зајед“. Традиционалните пазари се неопходни само за нивниот амбиент, но нема да разочараат ниту на малопродажниот фронт. Погледнете го уловот на денот во сукот со риби во Мина Зајед, снимете фотографија од тезги во боите на виножитото во сукот со овошје и зеленчук во Ал Мина или пронајдете совршено ѓезве за кафе во Сук Ал Зафарана.

Topic3_Adventure

Авантура

Не дозволувајте нивната големина да ве измами и за автентично доживување, истражете ги и помалите острови во Абу Даби! Посетете го Островот Сир Бани Јас и истражете го арапскиот парк за диви животни, опуштете се во бесконечниот базен на Островот на среќата, надополнете ги батериите во еколошките одморалишта со пет ѕвезди на Островот Заја Нурај или напијте се коктел под кабаната на плажата на Островот Ал Маја. За исклучително различни доживувања, пријавете се за пешачење по дини во рана зора, јавање камили или ноќно сафари 4х4 низ драматичните дини во регионот Ал Дафра. Може и да ја заобиколите пустината и да се фокусирате на вода за да го откриете Националниот парк „Мангров“ во источните периферии на градот: пловете со кајак меѓу мангровите дрвја високи неколку метри и неверојатните суштества што живеат на нив, како што се птиците фламинго и чапјите на западниот гребен.

car

Превоз

Меѓународниот аеродром Абу Даби се наоѓа на 30,6 km источно од градот Абу Даби, но може да се смета и како порта кон ОАЕ. Дубаи се наоѓа на 120 km и приближно 80 минути од аеродромот и таму лесно може да се стигне со такси, WIZZ Ride или уште поудобно, со изнајмување автомобил за само 8 евра на ден. Резервирајте на rentalcars.comсега!

booking.com 600x300

Сместување

Од едноставни апартмани до најлуксузните хотели: резервирајте преку нашиот партнер, Booking.com , за да добиете попуст од 5 %. Резервирајте си хотел веднаш!

Widget4_Travel-restricttions

Ограничувања за патување

Погледнете ги нашите активни маршрути за да може да видите каде може да летате со нас, како и важечките правила за патување на нашата интерактивна карта за планирање патувања.

WIZZ_Ride_updated

WIZZ Ride

Со поврзување на опциите за превоз, WIZZ Ride ги поедноставува патувањата затоа што обезбедува едношалтерски систем за Вашите потреби, од моментот кога ќе ја напуштите куќата, до пристигнувањето на Вашата дестинација од соништата. Преземете ја апликацијата за мобилни уреди на Wizz Airсега и видете колку е сето ова едноставно.

WIZZFLEX_herobanner_picture

WIZZ Flex

Ако додадете WIZZ Flex на Вашиот билет, може да го промените летот подоцна без да платите такса за промена на лет. Добијте поврат во кредит на WIZZ на Вашата сметка на WIZZ ако одлучите да го откажете патувањето.

Widget6_WIZZ-for-families

WIZZ за семејства

Патувате со семејството? Знаеме дека тоа може да биде проблематично. Затоа подготвивме неколку корисни совети и избор од услуги погодни за семејства. Искористете ги специјалните понуди и услуги!